Suzann Pettersen

ImageNorweska zawodowa golfistka (ur. 7 kwietnia 1981) . Obecnie w głównej mierze gra na amerykańskim LPGA Tour; jest również członkiem Ladies European Tour. Wielokrotna uczestniczka meczów Solheim Cup i Lexus Cup. Jej najlepszą pozycją w rankingu światowym było drugie miejsce.

Życie osobiste

Pettersen jest córką Mony i Axela Pettersen, ma dwóch starszych braci, Stefana i Guneriusa. Obecnie mieszka w Bay Hill na Florydzie/

Kariera amatorska

Jako amatorka odniosła wiele sukcesów. Jest pięciokrotną zwyciężczynią Amatorskich Mistrzostw Norwegii (1996-2000), triumfowała też w Brytyjskich Mistrzostwach Dziewcząt w 1999. Reprezentowała Norwegię w Espirito Santo Trophy Drużynowych Amatorskich Mistrzostwach Świata w 1998 i 2000 roku, za drugim razem zdobywając tytuł mistrzowski. W 1997 i 1999 była reprezentantką Europy w meczach Juniorskiego Ryder Cup.

Kariera zawodowa

Pettersen przeszła na zawodowstwo w 2000 roku, po czym zdobyła kartę Ladies European Tour zajmując jedenaste miejsce w 2001 LET Qualifying School[3]. W swoim debiutanckim sezonie zagrała w dziesięciu turniejach przechodząc w każdym cuta. Pierwszy tytuł zdobyła już w drugim starcie wygrywając French Open pokonując Becky Morgan po dogrywce. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Order of Merit i została mianowana LET Rookie of the Year.

Sezon 2002 rozpoczął się dla Pettersen od przegranej w dogrywce przeciwko Karrie Webb w AAMI Australian Women’s Open. Zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce w jeszcze dwóch turniejach udało się jej dostać do reprezentacji Europy w 2002 Solheim Cup. W meczu singlowym przeciwko Michelle Redman miała już pięć punktów straty na pięć dołków do końca, jednak udało się jej doprowadzić do remisu i zdobyć dla Europy pół punktu po tym jak jej przeciwniczka zademonstrowała jedno z najbardziej dramatycznych potknięć w historii meczów golfowych. Podczas turnieju kwalifikacyjnego do LPGA Tour zajęła dziesiąte miejsce zdobywając kartę na sezon 2003.

W sezonie 2003 zagrała 5 turniejów LET przechodząc we wszystkich cuty, a w HP Open zajmując nawet drugie miejsce za Sophie Gustafson. Na LPGA Tour zagrała cały swój debiutancki sezon, w trakcie którego jej najlepszym osiągnięciem było trzecie miejsce w Chick-fil-A Charity Championship. Tego roku dostała też dziką kartę do europejskiej drużyny na Solheim Cup. Tamże czynnie przyczyniła się do zwycięstwa europejskich golfistek zdobywając cztery punkty w pięciu rozegranych meczach (4-1-0), przegrywając tylko w pojedynku przeciwko Cristie Kerr.

Podczas sezonu 2004 zagrała tylko w czterech turniejach LET, zajmując w Evian Masters ex aequo dziewiąte miejsce. Jej udział w LPGA Tour opóźnił się w wyniku operacji łokcia której się musiała poddać. Mimo to czterokrotnie zakończyła turniej w pierwszej dziesiątce, włączając ex aequo piąte miejsce w State Farm Classic.

Kontuzja pleców która ją trapiła w sezonie 2005 spowodowała, że wzięła udział tylko w trzech turniejach LET i dziewięciu LPGA. Najlepszy wynik w Europie zanotowała podczas Ladies Finnish Masters (drugie ex aequo), natomiast na LPGA Tour była to szósta pozycja w John Q. Hammons Hotel Classic. W Solheim Cup ponownie wzięła udział dzięki dzikiej karcie wygrywając i remisując po dwa mecze. Tego sezonu wzięła również udział w inauguracyjnej edycji Lexus Cup będąc reprezentantką drużyny międzynarowowej.

W sezonie 2006 Suzann Pettersen pięciokrotnie zagrała w turniejach LET dwukrotnie odnotowując miejsce w pierwszej dziesiątce, w tym trzecie w Scandinavian TPC. Grając na LPGA Tour trzykrotnie skończyła turniej z miejscem w pierwszej dziesiątce, z których najlepszym było piąte we Florida’s Natural Charity Championship.

Sezon 2007 rozpoczął się od nieudanego startu w reprezentacji Norwegii podczas Women's World Cup of Golf: tuż przed turniejem zmuszona była się wycofać z powodu nagłej choroby. Niedługo potem zajęła drugie miejsce w Safeway International, będąc tylko o dwa uderzenia słabszą od zwycięzczyni, Loreny Ochoa. Osiągnięcie to powtórzyła podczas Kraft Nabisco Championship, gdzie miała nawet szansę na zwycięstwo, jednak oddała pozycję lidera na ręce Morgan Pressel tracąc cztery uderzenia w czterech ostatnich dołkach. W końcu jednak Pettersen została pierwszą norweską triumfatorką na LPGA Tour wygrywając Michelob ULTRA Open at Kingsmill, pokonując w dogrywce Jee Young Lee. Na kolejny sukces nie musiała długo czekać, bowiem wygrała drugi w sezonie turniej wielkoszlemowy LPGA Championship, wyprzedzając jednym uderzeniem Karrie Webb. Dzięki serii tak dobrych występów przesunęła się na czwarte miejsce w światowym rankingu. Na Ladies European Tour Pettersen wygrała w swojej rodzinnej Norwegii SAS Masters. Październik tego sezonu okazał się dla niej szczególnie obfity w sukcesy. Na początku podczas Longs Drugs Challenge pokonała w dogrywce Lorenę Ochoa zdobywając swój trzeci tytuł na LPGA Tour. Kolejne dwa zwycięstwa zanotowała w Azji wygrywając w Korei i Tajlandii. 31 grudnia 2007 Suzann Pettersen przesunęła się na drugie miejsce światowego rankingu wyprzedzając Karrie Webb i Annikę Sörenstam.

Z początkiem 2008 roku Pettersen podpisała wieloletni kontrakt z firmą Nike, który dotyczył używanych przez nią kijów, piłek, butów, rękawiczek, oraz torby. Pierwsze zwycięstwo sezonu przyszło podczas Deutsche Bank Ladies Swiss Open, w którym prowadziła po trzech rundach, a czwarta została odwołana z powodu deszczu. Kolejną wygraną, również na Ladies European Tour, zaliczyła w Ladies Irish Open zdobywając tytuł z przewagą pięciu uderzeń. Co prawda w sezonie 2008 Pettersen nie wygrała na LPGA Tour żadnego turnieju, to jednak trzykrotnie kończyła zawody jako wicemistrzyni, a na liście zarobków zajęła siódme miejsce. W Kraft Nabisco powtórzyła swoje osiągnięcie sprzed roku znowu zajmując drugie miejsce. W inauguracyjnym turnieju Kapalua LPGA Classic była bardzo bliska wygranej: prowadziła po pierwszej i drugiej rundzie, a po trzeciej miała tylko 1 uderzenie straty do liderek. Ostatniego dnia nie była jednak w stanie odrobić deficytu i skończyła jako druga z wynikiem o jedno uderzenie słabszym od zwyciężczyni Morgan Pressel. Wieńczący sezon turniej ADT Championship mógł przynieść upragniony tytuł, jednak mimo zakwalifikowania się do finałowej ósemki z najlepszym wynikiem trzeciej rundy Pettersen ostatniego dnia zagrała najsłabiej, a wynik 79 uderzeń dał jej siódme miejsce ex aequo.
 
 
źródło: wikipedia.pl
Turnieje
<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930