Lorena Ochoa

Image
Lorena Ochoa, urodzona 15 listopada 1981 roku w Guadalajarze, Jalisco, jest meksykańską golfistka grającą w amerykańskim turnieju LPGA, obecnie zajmującą pierwsze miejsce w klasyfikacji światowej.


Uważa się ją za najlepszą meksykańską golfistkę wszechczasów, ponieważ jest pierwszym meksykańskim sportowcem będącym światowym numerem jeden w tej dyscyplinie.

Dzieciństwo i kariera amatorska
Ochoa dorastała w sąsiedztwie klubu Guadalajara Country Club i zaczęła grać w golfa w wieku pięciu lat. Jako sześciolatka wygrała swój pierwszy stanowy turniej, a mając lat siedem zwyciężyła w turnieju narodowym. Jako juniorka miała na swoim koncie 22 spotkania stanowe w Guadalajarze oraz 44 narodowe w Meksyku. Zdobyła pięć tytułów w Światowych Mistrzostwach juniorów pod rząd, a w 2002 rozpoczęła studia na uniwersytecie Arizony w USA.

Przez kolejne dwa lata odniosła wiele sukcesów grając w uniwersyteckim kobiecym stowarzyszeniu golfowym zdobywając tytuł gracza roku - NCAA Player of the Year Awards w roku 2001 oraz 2002, zajęła też drugie miejsce w Narodowych Mistrzostwach NCAA w 2001 i 2002 roku. Została przypisana do reprezentacyjnej drużyny Narodowego Stowarzyszenia Trenerów Golfa (NGCA) w 2001. Wygrała również Mistrzostwa Kobiet Pac-10 i w 2001 została obwołana Nowicjuszem Roku Pac-10 oraz otrzymała tytuł amerykańskiej reprezentacji Pac-10.

Na drugim roku studiów wygrała osiem na dziesięć spotkań, w których wzięła udział, i ustanowiła rekord NCAA siedmioma następującymi po sobie zwycięstwami w kolejnych spotkaniach. Zdobyła puchar Golfstat Cup przyznawany graczowi o najlepszej średniej w stosunku do par, który grał przynajmniej 20 rund w sezonie 2001 oraz 2002, ustanawiając tym samym rekord na 71.33 punktów jako nowicjusz. W następnym roku pobiła swój rekord ustanawiając nowy na poziomie 70.13 uderzeń.

W listopadzie 2007 roku Ochoa otrzymała meksykańską nagrodę National Sports Award przyznaną przez prezydenta kraju – Vicente Foxa. Stała się najmłodszym odbiorcą najwyższego sportowego wyróżnienia w swym kraju, była pierwszy golfistą otrzymującym tę nagrodę. W roku 2006 została nazwana Najwybitniejszym Młodym Sportowcem-Studentem Pierwszej Dywizji Kobiet NCAA, nagrodę tę otrzymała podczas obchodów 25-tej Rocznicy Mistrzostw Kobiet uwzględniających osiągnięcia ostatnich dwudziestu pięciu lat. Ochoa była odbiorcą Nagrody Nancy Lopez w 2003 roku, przyznawanej dorocznie dla najwybitniejszej golfistki – amatorki.


Kariera profesjonalna

Ochoa opuściła uniwersytet po drugim roku studiów, by rozpocząć profesjonalną karierę. Wygrała trzy z dziesięciu spotkań w 2002 Futures Tour, wskoczyła na szczyt listy zarobków i zdobyła członkostwo w LPGA Tour na następny sezon. Na swoim koncie ma także tytuł Gracza Roku Duramed FUTURES.

W okresie grania jako nowicjusz ośmiokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce, włączając dwukrotne zajęcie drugiego miejsca w Wegmans Rochester oraz Michelob Light Open w Kingsmill kończąc sezon z tytułem Nowicjusza Roku Louise Suggs Rolex oraz dziewiątą lokatą na liście zarobków. In 2004 wygrała swoje dwa pierwsze tytuły LPGA Tour – w Mistrzostwach Franklin American Mortgage (w których była pierwszą meksykańską golfistką zwyciężającą turniej LPGA) oraz Wachovia LPGA Classic. Tego samego roku znalazła się w pierwszej dziesiątce trzech z czterech turniejów major.

W 2005 wygrała turniej Wegman's Rochester LPGA. W 2006 jej pierwszy okrągły wynik 62 uderzeń w Kraft Nabisco Championship stał się rekordem będąc najniższym ze wszystkich wyników, tak kobiet jak i mężczyzn, w turniejach major. Jej strata do Karrie Webb w playoffie była jej najlepszym finiszem do mistrzostw major LPGA w 2007 roku. Do końca roku wygrała jeszcze sześć turniejów, znów znalazła się na szczycie list najbogatszych graczy i uzyskała swój pierwszy tytuł Gracza Roku LPGA, nagrodę przyznawaną graczom z największą liczbą punktów zdobytych w sezonie obliczaną podstawie wzoru, który przyznaje punkty za finisze w pierwszej dziesiątce i podwaja ich liczbę w czterech turniejach LPGA oraz za kończące sezon Mistrzostwa ADT.
Zdobyła także trofeum Vare Trophy za najmniejszą liczbę uderzeń w turnieju LPGA.

Jej osiągnięcia zyskały uznanie w świecie sportu poza ścisłym kręgiem golfa, gdy w 2006 roku zdobyła nagrodę Sportowca Roku Associated Press Female oraz otrzymała po raz drugi National Sports Prize.

W kwietniu 2007 Ochoa wyprzedziła Annikę Sörenstam, by stać się golfistką numer jeden w klasyfikacji światowej.


Oficjalna strona internetowa golfistki

Tł. Katarzyna Pabianek
Turnieje
<< Lipiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031