Zwycięzcy Rankingu PZG 2009

Elżbieta Górska, Karolina Jaworska, Dorota Kozakiewicz LejdermanNiedzielny turniej PZG Masters zakończył oficjalnie  tegoroczny sezon golfowy i wyłonił ostatecznie zwyciężców Rankingu PZG.

Elżbieta Górska, Karolina Jaworska, Dorota Kozakiewicz LejdermanNiedzielny turniej PZG Masters zakończył oficjalnie  tegoroczny sezon golfowy i wyłonił ostatecznie zwyciężców Rankingu PZG. Przez kilka długich i pracowitych miesięcy golfiści rywalizowali o punkty do klasyfikacji w ośmiu kategoriach na Turniejach Mistrzaowskich PZG, na turniejach z cyklu Pro-Am Tour, Mid Amateur Golf Tour, Senior Golf Tour, Ladies Golf Tour, PZGolf junior Tour, oraz na zawodach objętych patronatem PZG.

Ranking od samego początku, zarówno w klasyfikacji mężczyzn jak i kobiet wzbudzał w tym roku spore emocje. W klasyfikacji generalnej kobiet jesteśmy świadkami sporych zmian względem poprzedniego sezonu. Pierwszą 10 - tkę  zamyka kilka nowych nazwisk. Zdecydowanie dominują juniorki i  to do nich należą trzy pierwsze miejsca w Rankingu. Pierwsze miejsce zajmuje Karolina Jaworska z Mazury Golf & Country Club, tóra zagrała aż w 15 turniejach zdobywając 4501 punktów. Druga jest Katarzyna Selwent z Toya G&CC z 4452 punktami. Trecią juniorką jest Dominika Gradecka również z Toya G & CC, która zgromadziła w 12 turniejach 3666 punktów.

Wysoka pozycja w Rankingu przypadła również Monice Kowalewskiej - liderkce cyklu Ladies Golf Tour 2009. Wielką niespodzianką tego sezonu jest juniorka -  Amanda Majsterek z A&A Golf Club z Łodzi, która grając zaledwie w 5 turniejach zdobyła 2628 punktów, które pozwoliły jej zająć miejsce w pierwszej 10 - tce.

Weterankami pierwszej 10-tki są Dorota Kozakiewicz-Lejderman, Ewa Geritz (zwyciężczyni sezonu 2007) i Beata szmidt.

Najlepszą seniorką okazała się Elżbieta Górska z Binowo Golf Park (2585 punktów i 11. miejsce w klasyfikacji generalnej pań). Druga Elżbieta Panas (2 481  punkty i 12. pozycja w klasyfikacji generalnej pań), trzecia natomiast przypadła Annie Rydzkowskiej z Sierra Golf Club (2334 punktów i 13. lokata w klasyfikacji generalnej pań). Niestety wśród laureatek nie znalazła się Brygida Morańska, która nie zdołała obronić trzeciego miejsca i podczas ostatniego turnieju PZG Masters przegrała z Anną Rydzkowską.

Elżbieta Górska z Binowo Golf Park. W 7 turniejach zdobyła 2585 puntów, co zagwarantowało jej pierwsze miejsce wśród seniorek Rankingu PZG. Najlepiej zagranym turniejem tego sezonu okazał się Ladies Golf Tour - 3 rozgrywany na polu golfowym Amber Baltic, gdzie zdobyła wysoką 2 pozycję. W ubiegłym roku nie znalazła się w czołowce, zajmując dopiero 5 pozycję wśród seniorek i 20 w klasyfikacji generalnej pań Rankingu PZG.

Elżbieta Panas golfistka z najdłuższym w Polsce stażem. Od początku związana z Klubem Golfowym First Warsaw Golf & CC. To do niej w tym sezonie golfowym należy 2 miejsce w rankingu pań seniorek i 12 w klasyfikacji generalnej kobiet  z ilością punktów 2481. Taką pozycję zapewniła sobie grając w 9 turniejach. Najlepszą lokatę zdobyła w tym roku grając w Ladies Golf Tour-4 na polu golfowym  Kraków Valley GCC, gdzie zajęła 4 miejsce. Jednak najwięcej punktów w Rankingu PZG przyniósł jej udział w III Mistrzostwa Polski Matchplay, w którym zajęła 8 pozycję i zainkasowała aż 686 cennych punktów oraz ostatni w tym sezonie - PZG Masters zakończony 14 miejscem z 796 punktami.

Anna Rydzkowska z Sierra Golf Club to numer 3 wśród pań seniorek. Ten sezon nie był jednak tak dobry jak poprzedni, w którym to ona zajmowała najwyższą pozycję.  W tym sezonie dopiero po turnieju finałowym PZG Masters, w którym zdobyła 845 puntów znalazła się wśród najlepszej "trójki". Do tego czasu przegrywała z Brygidą Morańską. Anna Rydzkowska zagrała w tym sezonie w ośmiu turniejach, z których najlepiej zagranym był PZG Masters.

Brygida Morańska z Golf Club Pszczyna do ubiegłej niedzieli to ona zamykała "trójkę" najlepszych seniorek, jednak ostatni turniej sezonu  PZG Masters oddalił ją od tego wyróżnienia.  Pani Prezes w tym Rankingu uzyskała 2264 z 14 turniejów.  Jest jedyną golfistą, która brała udział we wszystich kobiecych turniejach organizowanych przez PZG (lub pod jego patronatem) w tym roku : w Dr Irena Eris Ladies Golf Cup, w Mistrzostwach Polski Pań oraz w 5 turniejach pierwszej edycji cyklu Ladies Golf Tour.  Najlepszym wynikiem jest 2 miejsce w Ladies Golf Tour - 2. Natomiast największą ilość punktów dostarczył jej PZG Masters - 764.

W kategorii seniorów panów pierwsze miejsce od dawna należało do Jana Musiolika z KG First Warsaw Golf & CC. Na drugim miejscu znalazł się Paweł Grzelak, a na miejscu trzecim Antoni Wierciński.

Wśród mid amatorów pań większego zaskoczenie nie było. Panie od samego początku zajmowały czołowe pozycje, mocno dystansując konkurentki. Na najwyższym podium tym rrazem znalazła się Dorota Kozakiewicz - Lejderman z Sierra Golf Club, która zgromadziała na swoim koncie 3248 punktów, tuż za nią uplasowała się  Ewa Geritz z Golf-Swing Józefów, a trzecie miejsce przypadło podobnie jak w ubiegłym sezonie Beacie Szmidt (3000) z Klubu Golfowego Toya.

Dorota Kozakiewicz Lejderman z Sierra Golf Club. Pierwsze miejsce w kategorii mid-am kobiet, jest niewątpliwie najwyższą osiągniętą do tej pory pozycją. Na uwagę zasługuje również fakt, iż pokonała w tym roku "Królową Polskiego Polfa" Ewę Geritz, która w poprzednich sezonach skutecznie broniła pozycji liderki.  Dorota Kozakiewicz -Lejderman zagrała w tym sezonie golfowym w 7 turniejach, w których uzyskała w sumie 3248. Taki wynik dał jej najwyższe miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz 6 miejsce (podobnie jak w ubiegłym roku) w klasyfikacji generalnej kobiet. Najwięcej punktów otrzymała za grę w III Mistrzostwach Polski Matchplay - 748, Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Pań - 733 oraz w V PZG Masters, który dostarczył jej 1075 punktów. Najlepszym w tym sezonie miejscem, było miejsce 5 w turnieju Dr Irena Eris Ladies Golf Cub.

Ewa Geritz z Golf-Swing Józefów. W tym sezonie pani Ewa musiała ustąpić miejsca Dorocie Kozakiewicz - Lejderman. Poprzednie sezony należały do niej, dlatego też przylgnął do niej przydomek "królowej polskiego golfa" :). W tym sezonie Ewa Geritz zajęła równie wysoką - 2 pozycję w swojej kategorii Pań mid-am. 13 turniejów, dało jej 3214 punktów, niewiele mniej od liderki. Najwyżą pozycję uzyskała podczas I LADIES' GOLF TOUR - 4, rozgrywanego na polu golfowym Kraków Valley GCC, gdzie zajęła 2 miejsce. Najwięcej cennych punktów 1146 zainkasowała z V PZG Masters, w którym zajęła wysokie 5 miejsce wśród pań.

Beata Szmidt  z Klubu Golfowego Toya zamyka najlepszą trójkę golfistek kategorii mid-am roku 2009. 3000 punktów zdobyła grając w 14 turniejach PZG. Najwyższą swoją pozycję i 3 miejsce w tym sezonie zajęła w I Ladies' Golf Tour, rozgrywanym na śląskim polu golfowym. Natomiast najwięcej punktów przyniósł jej ostatni finałowy turniej sezonu V PZG Masters, w którym zdobyła 1216 cennych punktów i 4 miejsce w swojej kategorii.

Wśród mid amatorów panów króluje Michał Kasprowicz, tóry po raz pierwszy w tym roku zagrał w tej grupie wiekowej. Druga pozycja przypadła Michałowi Poniżowi. Miejsce trzecie zajmuje Marek Grunt.

W grupie 19-34 niekwestionowanym triumfatorem został Wojciech Świniarski. Kolejne dwie pozycje natomiast należą do pań. Oksana Wojtkiewicz, która była bardzo blisko wygranej na PZG Masters (ostatecznie przegrała z Karolina Jaworską jednym uderzeniem) zajęła pozycję drugą w tej klasyfikacji. Trzecia natomiast jest Monika Kowalewska.

Monika Kowalewska  z Royal Golf Club Wilanów zamyka najlepszą trójkę  kategorii 19-34 roku 2009.  Moim zdaniem największa niespodzianka sezonu 2009. Golfistka z Royal Golf Club Wilanów z dwucyfrowych pozycji Rankingu PZG poprzednich sezonów, w bardzo dobrym stylu "wskoczyła" na sam szczyt tegorocznej listy. 8 turniejów dało jej 3522 punktów i wysoką 3 pozycję w swojej kategorii wiekowej 19-34 oraz 5 pozycje w ogólnej klasyfikacji pań, zaraz za Karoliną Jaworską, Katarzyną Selwent, Dominiką Gradecką i Oksaną Wojtkiewicz. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż trzy z pięciu turniejów I Ladies Golf Tour należały właśnie do niej. Miejsce na podium zajęła również podczas III Mistrzostwa Polski Matchplay (2 miejsce) i podczas Dr Irena Eris Ladies Golf Cup (3 miejsce).

Niestety w klasyfikacji juniorów trzy pierwsze miejsca pozostały poza zasięgiem dziewcząt. Dopiero czwartą pozycję zajęła juniorka Karolina Jaworska, a piątą Katarzyna Selwent. Trzy pierwsze miejsca podzielili między sobą Mateusz Gradecki - zwycięzca Turnieju PZG Masters, który zgromadził 5386 punktów, Adrian Meronk (5134) i Tomasz Pulsakowski (4910). Cała trójka reprezentuje Klub Golfowy Toya.

W rezultacie, zawodnikiem, który odebrał najwięcej pucharów w niedzielę na polu Toya Golf & Country Club był Mateusz Gardecki. Został trzykrotnym zwycięzcą: zarówno ostatniego turnieju PZG Masters jak i Rankingu mężczyzn oraz Rankingu Juniorów. Serdecznie gratulujemy jemu jak i wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych golfowych sukcesów.

niektóre zdjęcia golfistek udostepnione przez Dr Irena Eris Golf.