Historia kobiecego golfa

 
Pierwsze wzmianki o grających w golfa kobietach można napotkać już w XVI wieku, choć status równy mężczyznom w tym sporcie panie uzyskały dopiero w XX w. Za matkę kobiecego golfa uznaje się królową Maria Stewardt. Źródła podają, że nie zawahała się nawet wyjść na pole w kilka godzin po tajemniczej śmierci swojego męża. W ciągu kolejnych 200 lat o kobiecym golfie nie wspomina się w ogóle.
 


 

Najprawdopodobniej w 1867 roku w St .Andrew powstał pierwszy żeński klub golfowy, rok później otwarto kolejne w Westward Ho i Nort Devon. Kobietom od samego początku było trudniej niż mężczyznom, przede wszystkim z powodu krępujących ruchy sukien, które uniemożliwiały przyjęcie odpowiedniego swingu.
Mimo, iż golf wśród kobiet zataczał coraz szersze kręgi, na większość pól w tym czasie panie nie miały wstępu. Kluby te nazywano „Eveless Edens”, czyli „Rajami bez Ewy”.

W 1893 roku na Wyspach Brytyjskich powstał Ladies Golf Union., a już w rok po tym wydarzeniu miały miejsce pierwsze mistrzostwa kraju : British Ladies Golf Championship. najlepszą wśród pań okazała się Margaret Scot, która królowała na angielskich polach jeszcze przez kolejne sezony.

Sam turniej, będący najważniejszym wydarzeniem w  kobiecym golfie gromadził wokół siebie golfistki – amatorki, zawodowych golfistek jeszcze wówczas nie było. 

Zaskoczeniem dla Brytyjek, które wiodły prym w turniejach golfowych, było pojawienie się w 1927 roku lrgendarnej „Bebe” Didrikson Zaharias. Pierwsza Amerykanka, która sięgnęła po laur zwycięstwa w tym sporcie.

 

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku kobiecy golf na dobre zagościł także w Ameryce. Znakiem tego było zorganizowanie w 1895 r. przez United States Golf Assoction (USGA) pierwszych w dziejach Kobiecych Mistrzostw USA (American Womens Amateur Championship).

 

W tym czasie panie coraz chętniej i liczniej sięgały po kije, a żeńskie nazwiska z tego okresu na stałe zapisały się w historii tej dyscypliny. Jedną z najsłynniejszych golfistek z przełomu wieków była Irlandka Rhona Adair, która po raz pierwszy wystartowała w mistrzostwach Wielkiej Brytanii w 1895 roku, mając 17 lat. Zawodniczka podczas swojej spektakularnej kariery cztery razy z rzędu stanęła na podium w Irish ladies Close Championship.

Początek XX wieku zdominowały dwa nazwiska:  Cecil Leitch i Joyce Wethered. Cecilia  wkroczyła na golfowy firmament w 1914 roku. wygrywając od razu swój pierwszy tytuł w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii.

 

 
  

Tymczasem za oceanem sukcesy w kobiecym golfie odnosiły siostry Harriot i Margaret Curtis. W 1904 r. w wieku 23 lat Harriot zdobyła nagrodę, przyznawaną dla golfistek, które uzyskały najlepszy wynik w kwalifikacjach do kobiecych Mistrzostw Ameryki Amatorek. Dwa  sezony później stanęła w tych mistrzostwach na najwyższym stopniu podium. W turnieju rozgrywanym na polu Brae Burn Country Club koło Bostonu w pięknym stylu pokonała w finale Mary B. Adams. Los lubi jednak płatać figle. W 1907 r. w walce o zwycięstwo Harriot spotkała się oko w oko ze swoją siostrą Margaret. W trwającej dosłownie od ostatniego dołka rywalizacji jedynym uderzeniem zwyciężyła młodsza z sióstr. Triumf powtórzyła  jeszcze dwa razy , wpisując się tym samym na stałe w historię kobiecego gola.


 

Pierwszą golfistką, która związała się z wytwórnią sprzętu golfowego była helen McDonald. Natomiast Helena Hick podjęła się promocji marki Wilson Storing Goods. Obie kobiety z wielkim trudem, ale konsekwentnie przełamywały w golfie całkowitą dominację mężczyzn.

Po zawodowstwo kobietom udało się sięgnąć dopiero na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W 1944 roku do życia została powołana organizacja Women's  Professional Golf Association, która zrzeszała w swoich szeregach amerykańskie golfistki zawodowe. Niestety z powodu braku żródła dochodów panie musiały po kilku latach zawiesić działalność.

W 1950 roku powstało inne, do dziś istniejące stowarzyszenie LPGA czyli Ladies  Professional Golf Association, założone przez grupę 13 kobiet, wśród których znaleźć można nazwisko "Babe" Zaharias. W ciągu pierwszego sezonu w ramach LPGA rozegrano 14 turniejów, w 1952 ta liczba wzrosła do 21. LPGA  zrzesza do dziś najlepsze profesjonalistki oraz organizuje cykl najważniejszych dla nich zawodów golfowych. W Europie podobną , aczkolwiek mniej prestiżową rolę, pełni Ladies European Tour.

 

Wspominając historię kobiecego golfa nie można pominąć Mildred Zaharias, nazywanej niepokorną Babe, kobiety legendy.  Babe golfem zainteresowała się dosyć późno, ale szybko zaczęł odnosić wielkie sukcesy w tej dziedzinie. Na początku startowała jako amatorka, ale władze USGA postanowiły uznać ją za zawodową golfistkę. Babe jako pierwsza kobieta wzięła udział w zawodowym turnieju dla mężczyzn, w ślad za nią poszły dopiero współczesne golfistki : Annika Sorenstam, Suzy Whaley  i Michelle Wie. Jej sława z roku na rok rosła, a każdy start w turnieju niezawodnej Babe przyciągał na pole całe rzecze fanów. w latach 1946-1947 Zaharias jako pierwsza Amerykanka zdobyła dwa najważniejsze dla amatorek  tytuły: w United States Women's Amateur Golf Championschip. Był to jednak dopiero początek. Siedemnaście  turniejów wygranych przez Babe raz za razem to zarazem liczba imponująca i doskonale obrazująca klasę zawodniczki, jak i rekord do tej pory nie powtórzony. W 1947 wielka Babe przeszła oficjalnie na zawodowstwo  i odtąd zaczyna królować w kobiecym golfie zawodowym, początkowo  w WPGA, później w LPGA, stowarzyszeniu którego była jedną ze współzałożycielek. Piękną datą w profesjonalnej karierze golfistki był z pewnością rok 1950, kiedy oprócz pierwszego miejsca  w rankingu finansowym , wywalczyła  tytuły w trzech kobiecych turniejach wielkoszlemowych :US Open , Titleholders Championship i Western Open. Była najwięcej zarabiającą golfistką  także w dwóch kolejnych sezonach, wkrótce jednak na jej drodze miały pojawić się przeszkody. Niepokonana na polu golfowym Bebe musiała zmierzyć się teraz z najgroźniejszym rywalem- Rakiem.  Operacja którą przeszła w 1953 r. na jakiś czas ustabilizowała jej stan zdrowia. Beba nie zamierzała rezygnować z wyczynowego  uprawiania sportu. Lekceważąc przestrogi lekarzy, już rok później wróciła do gry, i Tym czasem długo nie musiała czekać na sukcesy, o czym świadczy zwycięstwo w US Women's Open i nagroda Vere Trophy, przyznawana za najniższą średnią uderzeń w sezonie.  W latach 1952-1955 przewodniczyła LPGA. Jej dni były jednak już policzone. Podstępna choroba nie dała jednak za wygraną. Zaharias umarła w 1956 r. w wieku 45 lat, zdobywszy wszystko co w ówczesnym golfie było do zdobycia. 

 

Współcześnie prym w kobiecych rozgrywkach golfowych wiedzie Annika Sorenstam, współczesna legenda , zawodniczka będąca ucieleśnieniem marzeń o sukcesie w golfie.

    
 
 
opracowanie na podstawie artykułu 
z Golf24 Magazine
 
Turnieje
<< Marzec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031